Mezuniyet Töreni Nedir ?

Mezuniyet Töreni :  Üniversite ve üniversite seviyesi (Önlisans, Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora dereceleri).yüksek okulların  zorunlu eğitiminin tamamlanması ve öğrencilerin mezun olduğu bir Diploma töreni, Derecelendirme, sınıflandırılma, mezuniyet, mezun olma, bitirme törendir. Mezuniyet tarihi genellikle mezun günü olarak adlandırılır. Mezun töreninin kendisi de diploma töreni, mezuniyet töreni olarak adlandırılır.

Günümüzde Anaokulu, İlkokul, Ortaokul ve Lise ler bir okuldan diğerine geçmek ve mezunun olduklarını kutlamak için mezuniyet törenleri düzenlenmektedir.

Mezuniyet töreni öğrenciler için büyük bir kilometre taşıdır. Öğrencilik hayatlarında yaşadıkları başarıların, arkadaşları ve öğretmenleri ile  okulda biriktirmiş olduğu iyi kötü anıların, bir dönemi bitirmenin eğitim sürecini tamamlamanın haklı gururunu aileleri ve tüm sevdikleri ile paylaşıldığı özel bir törendir.

Mezuniyet Töreni Eğitim aldıkları eğitim kurumları tarafından okul bahçesinde veya (konferans toplantı, spor) salonlarında düzenlenmekte olup; mezuniyet töreni organizasyonlarının hazırlıkları ve detayları çok fazladır ve aylar öncesinden hazırlıklar başlamalıdır